AKTUALNOŚCI Polskie miejsca pamięci i nekropolie

Ruszają prace na cmentarzu w Moston (Manchester) – zapraszamy chętnych do współpracy!

image_pdfPOBIERZ PDFimage_print
St Joseph's Moston Cemetery
St Joseph’s Moston Cemetery

Szanowni Państwo,

Fundacja Znaki Pamięci z Warszawy zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w pracach porządkowych na cmentarzu St. Jospeh’s Moston w Manchesterze. Prace prowadzone będą na przełomie października i listopada 2023. Projekt renowacji cmentarza cmentarza wsparł Instytut Polonika.

Cmentarz St.Joseph’s w Moston to tysiące zapomnianych, samotnych – w tym kilkaset polskich – mogił. Przez lata opiekowali się nim manchesterscy wolontariusze z różnych środowisk – wiele zostało już zrobione, wiele też jest jeszcze do zrobienia. Leżą tu żołnierze Andersa, powstańcy warszawscy, żołnierze Armii Krajowej … i dziesiątki tych, których los rzucił daleko od domu i którzy na zawsze zostali daleko od niego. Dziś, w Święto Zmarłych, pragniemy przywieźć im naszą pamięć.

W ramach prac planujemy oczyszczenie zniszczonych polskich nagrobków na starej części polskiego cmentarza, wykonanie drobnych prac konserwacyjnych przy najbardziej zniszczonych mogiłach, oczyszczenie i rekultywację terenu a także rekultywację głównej alei cmentarza. Nad wszystkim pracami czuwać będzie konserwator zabytków – pan Michał Składanowski. W ramach projektu przeprowadzona zostanie również inwentaryzacja cmentarza oraz digitalizacja zachowanych dokumentów osób pochowanych na starej części cmentarza w Moston.

Wszystkich chętnych do pomocy i wsparcia naszych działań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu – Anetą Hoffmann:

Telefon: + 48 570 99 20 20

E-mail: aneta.hoffmann@znakipamieci.pl

Bo jeśli jest historia – musi być i pamięć. Zwłaszcza tam, gdzie jej brakuje. I tam gdzie ją pielęgnują nieliczni.

 

Fundacja Znaki Pamięci, Warszawa wrzesień 2023