Naukowcy

Andrzejewski Bogumił Witalis

image_pdfPOBIERZ PDFimage_print

ANDRZEJEWSKI Bogumił Witalis  – ur. w 1922 roku, w Poznaniu, zm. w 1994 roku, w Hemel, w Wielkiej Brytanii. Poeta, pisarz, specjalista od języków kuszyckich.

W czasie II wojny światowej żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich (ranny w bitwie pod Tobrukiem).

Od 1945 w Wielkiej Brytanii. Wykształcenie: studia w zakresie anglistyki i języka staronorweskiego w Oriel College w Oksfordzie; studia językoznawcze i w zakresie klasycznego języka arabskiego na Uniwersytecie Londyńskim 1948-1949; doktorat na podstawie pracy pt. Declensions of Somali Nouns napisanej pod kierunkiem profesora Malcolma Guthriego (1962).

W latach 1950-1951 przeprowadził badania naukowe nad językiem somalijskim w Brytyjskim Protektoracie Somaliland w Departamencie Oświaty.

Wykładowca języków i literatury kuszyckiej, a następnie profesor języków i literatur kuszyckich School of African and Oriental Studies na Uniwersytecie Londyńskim 1952-1985; współzałożyciel Africa Centre w Londynie. Autor programu narodowej oświaty Somali, m.in. przyczynił się do stworzeniu oficjalnej ortografii dla języka somalijskiego.

Autor opracowań naukowych w czasopismach specjalistycznych m.in. w „African Language Studies”, „Ethiopianist Notes” (późniejsza nazwa: „Northeast African Studies”). Tłumacz z języka somalijskiego na angielski dramatu Sheikha Mumina „Leopard among the woman” oraz powieści Farraxa M. Cawla „Ignorance is enemy of love”.

 Autor utworów poetyckich i opowiadań. W Somalii nazywano go „lemuryjskim wędrowcem”, „misjonarzem słów”, „starszym wszystkich szczepów”. W 1988 roku, jako pierwszy zagraniczny uczony, uhonorowany został Komandorią Orderu Gwiazdy Somalijskiej.

Autor biogramu: Z. A. Judycki, Polacy Profesorami zagranicznych uczelni. Słownik Biograficzny, Warszawa 2022.