AKTUALNOŚCI

Polska Szkoła im. Św. Jadwigi Królowej w Lincoln, Wielka Brytania

image_pdfPOBIERZ PDFimage_print

Aneta Smolarek,

Polska Szkoła im. Św. Jadwigi Królowej w Lincoln, Wielka Brytania

Uczyć jak zdobywać, zdobywać by odkrywać jak uczyć” – to motto Polskiej Szkoły im. Św. Jadwigi Królowej w Lincoln, zarejestrowanej od września 2007 r. w bazie szkół Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG), a od września 2020r. funkcjonującej jako  Community Interest Company (CIC)  Companies House – GOV.UK.

Polska Szkoła im. Św. Jadwigi Królowej, założona przez Elżbietę Błotny (polonistkę), to miejsce szczególne, ponieważ jest to zarówno polska placówka edukacyjna (w której działa także przedszkole), jak i miejsce spotkań Polonii i integracji międzykulturowej. Co więcej, to instytucja pielęgnująca polskie tradycje kulturowe i polski dorobek w tej części Wielkiej Brytanii.

Założycielka szkoły odnosząc się do momentu założenia szkoły wspomina:

„Z wykształcenia jestem filologiem polskim i od początku  byłam nauczycielką j. polskiego. Kiedy losy rzuciły mnie na obczyznę , widziałam wielką potrzebę uczenia języka polskiego. Wychowywanie dzieci ze znajomością języka ojczystego jest bezcenne i jest naszym obowiązkiem.

Dwujęzyczność a także dwukulturowość są darem, a także atutem w dzisiejszym świecie. Nie możemy pozwolić na wyparcie języka i kultury kraju , z którego pochodzą nasze dzieci, dlatego 14 kwietnia 2007 r. Szkoła Polska rozpoczęła swoją działalność i do dziś pracuje rozwijając się i doskonaląc swoją działalność.

Początki były bardzo trudne, ale z pomocą przyszła angielska społeczność . Radna miasta Lincoln, Fay Smith pomogła w zdobyciu funduszy na wynajęcie sal lekcyjnych w szkole ST. Peter & ST. Paul. Potem wsparcia finansowego udzielał: MSZ, Fundacja Semper Polonia, Polski Konsulat RP, Fundacja Edukacja dla Demokracji, Polska Macierz Polska .

Oprócz lekcji j. polskiego, historii i geografii Polski szkoła prowadziła lekcje religii oraz zajęcia dla przedszkolaków. Były organizowane wycieczki dla uczniów, bale przebierańców, konkursy, uroczystości szkolne i festyny. Dużym sukcesem szkoły była  wymiana uczniów szkoły w Lincoln i w Trzebnicy i projekt „Razem dla Edukacji zorganizowany w ramach konkursu „Rodzina Polonijna” na lata 2018 – 2019.

Po napisaniu projektu, nasza szkoła zakwalifikowała się do tego konkursu. Zdobyliśmy fundusze na tygodniowy pobyt uczniów w Polsce a uczniowie z Polski przyjechali do Wielkiej Brytanii.

Było to ogromne wydarzenie i na długo zostało w pamięci naszych uczniów oraz ich rodziców.

Obecnie pracuję w Polsce, we Wrocławiu. Polska Szkoła w Lincoln pracuje i rozwija się pięknie, dzięki ludziom, którzy przejęli moje dzieło.

Kadra nauczycielska z obecną panią dyrektor, Anetą Smolarek kontynuują pracę szkoły z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem . Jestem dumna ze swojego polskiego dziedzictwa i tego, że udało mi się to wszystko zaszczepić na obczyźnie”.

Od września 2019 roku funkcję dyrektora szkoły pełni pani Aneta Smolarek, która prowadzi tę placówkę „z znakomitym zespołem nauczycieli pasjonatów i zaangażowanym w sprawy szkoły Komitetem Rodzicielskim”. Prace tej placówki wspiera Zarząd Szkoły, w składzie: Magdalena Makowska – zastępca dyrektora, Magdalena Packowska – członek zarządu i Małgorzata Kubiak- członek zarządu.

Szczególnym trudnym wyzwaniem dla tego środowiska stanowił „Covid -19” i „lockdown”, którego doświadczyli mieszkańcy Wielkiej Brytanii: „Stawiliśmy czoła pandemii, bardzo szybko, choć nie bezboleśnie, wprowadziliśmy nauczanie zdalne dla naszych podopiecznych, zdobywając przy tym nowe umiejętności, nową wiedzę. Stwierdzić też muszę, że ogromnie nas to zbliżyło,  zdobyliśmy nowe doświadczenie jako zespół i jako społeczność. Co więcej, umocniło mnie to jeszcze bardziej w przekonaniu, że szkoła to przede wszystkim ludzie!”

Od 2018 roku mieści się w dwóch sąsiadujących lokalach (oddzielnie administrowanych), tj. w: Birchwood Library i Community Hub. Obecnie w placówce tej uczy się 135 uczniów. Jednakże ich liczba ciągle wzrasta (każdego roku średnio o ok. 15%). „I choć nie ma przystosowanych klas lekcyjnych – nauczyciele przed zajęciami magicznie zmieniają wielofunkcyjne pomieszczenia w szkolne klasy z ławkami, tablicami….”.  Wszystkim marzy się jednak „duży lokal, który pozwoliłby na rozwój szkoły jako placówki edukacyjnej i miejsca spotkań Polonii, organizacji młodzieżowych, klubów, poradni wsparcia rodzinnego”. Jak stwierdziła Pani Aneta Smolarek: „promowanie polskości wśród lokalnej społeczności brytyjskiej oraz wśród innych narodowości, jest cudowną misją. Często gościmy w naszej szkole studentów języka polskiego jako obcego, dorosłych, którzy uczęszczają na zajęcia w Lincoln College, które mam zaszczyt prowadzić już od 14 lat. Wizyty te mają podwójną moc, dla studentów jest to okazja spotkania z polską kulturą, tradycją, historią i oczywiście gościnnością, a dla naszych wychowanków wspaniały motywator, powód do dumy i bardzo ciekawe doświadczenie. Pan Simon Elmer – wieloletni organizator uroczystości Zaduszek na Cmentarzu Polskich Lotników w Newark on Trent, był jednym z tych studentów. To dzięki wieloletniej współpracy, która trwa do dnia dzisiejszego, 8 grudnia 2018 roku gościliśmy w szkole Wandę Szukalska – weterankę Polskich Sił Powietrznych, która opowiedziała dzieciom o swojej służbie i życiu – była za wspaniała lekcja historii. Pani Wanda nawiązała wspaniały kontakt z naszymi wychowankami Wciąż wspominamy ten dzień z ogromnym wzruszeniem. Niestety w 2020 r. pożegnaliśmy Panią Wandę”.

Warto wspomnieć, że wychowankowie szkoły, wraz z rodzicami i przyjaciółmi, co roku biorą aktywny udział w uroczystościach Zaduszek na cmentarzu w Newark on Trent. W przeszłości pomagali panu Simonowi Elmerowi w ich organizacji, m. in. roznosząc ulotki, itp.

Społeczność szkolna uczestniczy także w wielu innych – ważnych dla polskiej społeczności wydarzeniach, np. 12 listopada 2022 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze, reprezentacja szkoły wzięła udział w uroczystości pożegnania prezydentów rządu RP na Uchodźstwie,  którą zorganizowano na Cmentarzu Lotników Polskich Newark on Trent, gdzie pochowani byli: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski. Ostatecznie zwłoki polskich bohaterów sprowadzone zostały do Kraju.

Co ciekawe, we wrześniu 2022 roku, „przyjaciel szkoły” – pan Simon Elmer – nominowany został przez społeczność tej placówki do nagrody „Świadek Historii” – tj. odznaczenia przyznawanego IPN osobom i  organizacjom spoza Polski. Ostatecznie Simon Elmer (niezwykle zaangażowany w sprawy polskiej społeczności w Lincoln) został laureatem VII edycji tego konkursu. Uroczystość wręczenia tego niezwykle ważnego wyróżnienia zorganizowana została 4 maja 2023 r. w Konsulacie Generalnym w Manchesterze.

4 lipca 2023 roku nauczyciele, uczniowie szkoły i ich rodzice, wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika generała Władysława Sikorskiego na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark on Trent. Nieco później, „dzieje Niedźwiedzia Wojtka przybliżyła podopiecznym placówki pani Christine Bojen, córka starszego ułana – Tadeusza Piotrowskiego, a o akcji  dywizjonu  303 w okręgu Lincolnshire, podczas obchodów Dni Dziedzictwa Polskiego, opowiedział młodzieży Simon Elmer”.

            Aneta Smolarek podkreśla: „podczas naszych zajęć stawiamy na kreatywność, pragniemy wyposażyć naszych wychowanków w narzędzia, które pozwolą im w przyszłości odkrywać świat, odkrywać samych siebie! Przy okazji własnych odkryć dokonują także nauczyciele. W ten sposób, 2022 roku (z potrzeby serca) opracowany został hymn naszej szkoły. Nigdy nie podejrzewałam, że poskładam nuty w melodię do wcześniej napisanego tekstu, który obecnie dzieci śpiewają podczas każdej szkolnej akademii. Z ogromną przyjemnością dzielę się z Państwem tym tekstem”:

                        Hymn Szkoły Polskiej, im. Św. Jadwigi Królowej w Lincoln:

                                                     Odkrywcy z Lincoln

Jestem  małym odkrywcą,

Jestem wielkim zdobywcą

Razem z wami odkrywam

I poznaję piękny świat

Kocham mowę ojczystą

Czuję siłę magiczną

Kiedy na kartach książek

Odnajduję wielką moc

Ref.

My dzieci z Lincoln

Szkoła Świętej Jadwigi

W Lincoln, tu spędzamy razem czas

Szkoła, nasza mała ojczyzna

Słowa bliskie naszym sercom tak

Zima, jesień czy wiosna

Szkoła zawsze radosna

Smutki zostają w tyle bo zabawy nastał czas

Polskie głoski, litery, książki, mapy, foldery

Już tu wszystkich witają

Na odkrycie czekają

Ref. My dzieci z Lincoln

Szkoła Świętej Jadwigi

W Lincoln, tu spędzamy razem czas

Szkoła, nasza mała ojczyzna

Słowa bliskie naszym sercom tak

W roku szkolnym 2022/23, uczniowie szkoły wzięli udział w „Wierszowisku” – wydarzeniu zorganizowanym przez Polską Macierz Szkolną. Udział ten zaowocował zdobyciem pucharu Konsula Generalnego w Manchesterze ufundowanego przez Michała Mazurka i pucharu przyznanego za zdobycie II miejsca w kategorii zespołowej. Autorką tego sukcesu była pani Monika Turska, która „po raz kolejny wspaniale  przygotowała wychowanków,  do reprezentowania naszej szkoły, a  cudowną  scenografię przygotowała Pani Karina Balska, której

talent plastyczny i barwna osobowość w każdą sobotę inspirują dzieci. „Pani wiosna” – tak nazywają dzieci Panią Karinę, „Idę do babci” – słyszymy innego przedszkolaka, który biegnie do Pani Zosi…”.

Odnosząc się do tego wydarzenia Aneta Smolarek wspomina: „powrócę jeszcze na chwilkę do Wierszowiska. Miałam ogromną przyjemność poprowadzenia tego spotkania z poezją i napisania skeczu, wystawionego na scenie przez nauczycieli z różnych szkół,  rozpoczynającego Wierszowisko w Londynie i w Manchesterze. Wierzymy bowiem, że „tworzenie” jeśli nie zaraźliwe to z  pewnością jest  inspirujące, bo skoro my – nauczyciele – możemy odkrywać własne talenty, to z całą pewnością czynić to mogą także dzieci, które mają niesamowitą wyobraźnię. I tak jak dzieci wciąż się uczymy, ważymy rozsądnie ilość konkursów dbając o kształtowanie się w naszych wychowankach motywacji wewnętrznej, wzbogacamy ich wiedzę o języku polskim, historii i polskiej geografii, a naszą o metodologii nauczania. Uczestniczymy też w wielu szkoleniach, warsztatach i sympozjach organizowanych przez Polską  Macierz Szkolną (PMS), która została utworzona w Wielkiej Brytanii z inicjatywy gen. Władysława Andersa, w 1953 roku.  Jesteśmy szkołą zrzeszoną, która bardzo docenia wsparcie tej organizacji. W roku szkolnym 2022/2023 trzech nauczycieli z naszej szkoły otrzymało Złote Odznaki za wieloletnie zasługi dla oświaty. Odznaki te wręczono nauczycielom podczas Polskich Dni Dziedzictwa Kulturowego (Polish Heritage Days), w ramach obchodów Jubileuszu 70-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej”.

 Złotą Odznaką i Dyplomem PMS wyróżnione wówczas zostały: Magdalena Makowska, Julita Czaja i Aneta Smolarek.

Poza PMS szkoła polska im. Św. Jadwigi Królowej współpracuje także z: Zrzeszeniem Nauczycielstwa Polskiego za Granicą, Klubem Nauczyciela, PUNO, członkami PTNO i pojedynczymi osobami, korzystając często z wsparcia: prof. dr hab. Joanny Pyłat, Maxi Kozińskiej i wielu innych wspaniałych osób – „przepraszam, że nie wymieniłam wszystkich, ale lista przyjaciół szkoły jest bardzo długa. Oczywiście doceniamy też i jesteśmy wdzięczni za wiloletnie wsparcie Konsulatowi Generalnemu w Manczesterze, który pamięta o naszej placówce i zaprasza nas na różne lokalne wydarzenia” – A. Smolarek.

Nauczyciele naszej szkoły zdają sobie sprawę z tego, że „naturalnym procesem jest osłabienie kompetencji językowych polskich dzieci „zanurzonych na co dzień w języku angielskim” – „dwujęzyczność to nie jest dar na zawsze, o ten dar należy zadbać i trzeba go pielęgnować” (za: Aneta Nott- Bower), z tego też powodu w naszej placówce staramy się ewaluować  metody nauczania, a także kreatywnie i produktywnie wykorzystywać „nasz sobotni czas”. Tym samym oprócz zajęć stacjonarnych, wizyt gości, projektów, akademii – organizujemy też dla naszych podopiecznych szkolne wycieczki. W roku szkolnym 2022/23 zorganizowane zostały 3 wycieczki, na które zaproszono również ukraińskie dzieci przebywające na terenie Lincoln. W marcu 2022 roku szkoła aktywnie włączyła się także w pomoc charytatywną dla obywateli ukraińskich, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny i jako uchodźcy wojenni przybyli do Wielkiej Brytanii. W siedzibie szkoły utworzony został punkt przyjmowania darów. Dzięki czemu, we współpracy z fundacją ERMED w Polsce, zebraliśmy i przesłaliśmy na Ukrainę ponad 300 ton darów pierwszej potrzeby: artykułów medycznych, sanitarnych, żywności, generatorów prądu i wielu innych.

W akcję zainicjowaną przez społeczność szkoły zaangażowały się także: lokalny Council i St. Marks Lincoln, przekazując budynek, w którym do dnia dzisiejszego, pod patronatem szkoły,  działa organizacja Support for Ukraine Lincolnshire, która wciąż przyjmujemy dary transportowane do fundacji ERMED, która dostarcza je potrzebującym w Ukrainie.

         Warto wspomnieć, że kilka lat temu w szkole tej uruchomiono specjalny oddział (klasę), w której uczy się dzieci języka polskiego jako obcego. Klasa cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem lokalnych rodzin – głównie  brytyjskich. Co stanowi wyjątkową okazję zarówno do nauki języka polskiego, jak i integracji, i współpracy wielu rodzin i brytyjsko-polskiej społeczności.

W roku szkolnym 2022/2023 mury szkoły opuściło pierwszych trzech absolwentów klasy A Level. „Wszyscy troje otrzymali ocenę A czyli odpowiednik polskiej 5! Jesteśmy z nich bardzo dumni i cieszymy się ich sukcesem. Ciekawe jest jednak to, że właściwie to my ich wcale nie pożegnaliśmy, gdyż jako studenci, którzy dostali się na swoje wymarzone uniwersytety, wracają do nas i wciąż z nami przeżywają wzruszające momenty. W tym także to jedno z najważniejszych wydarzeń z życia naszej szkoły – nadanie Sztandaru Polskiej Szkole w Lincoln, 21 października 2023 roku”.

Przytoczona data, zapisana w Kronice szkoły jako jedno z najważniejszych wydarzeń szkolnych, zgromadziła w naszych murach rodziców, uczniów nauczycieli i znamienitych gości. W tym dniu odwiedzili nas m. in.: konsul generalny RP w Manczesterze Michał Mazurek, prezez PMS pani Elżbieta Barras i wiceprezes Światowej Rady Badań nad Polonią prof. dr hab. Joanna Pyłat.  Tym samym, mimo wielu przeciwności losu związanych z procesem powstawania sztandaru i „jego drogi” do szkoły, „tego dnia wszyscy poczuliśmy jak wielkie znaczenie  i ogromną wartość ma ten symbol dla naszej społeczności. Symbol honoru, tolerancji, szacunku, nauki – symbol polskości”. Data wydarzenia nie była przypadkowa, o czym przypomniała podczas swojej prelekcji poświęconej patronce naszej szkoły -Św. Jadwidze Królowej – prof. dr hab. Joanna Pyłat. Bowiem, to 16 października 1384 roku św. Jadwiga Andegaweńska została koronowana na króla Polski, a od 21 października 2023 roku sztandar z jej wizerunkiem dumnie reprezentuje społeczność naszej szkoły. Tego dnia mieliśmy również zaszczyt zaprezentować w naszej szkole wystawę „Stolice Polski” przygotowaną przez znanego artystę grafika – pana Tadeusza Kurka”. Dzięki pośrednictwu Joanny Pyłat prace tego wybitnego artysty „mogły nacieszyć oczy naszych wychowanków, rodziców i szanownych gości”.

Poza wyżej wymienionymi w uroczystości nadania sztandaru, w dniu 21 października 2023 r. uczestniczyli także: burmistrz miasta Lincoln – Mayor Biff Bean, Kierownik Organizacji Przyjaciół Harcerstwa na okręg Wielkiej Brytanii oraz członek zarząd ZHP poza Granicami Kraju – pani Krystyna Buyukardicli, ksiądz proboszcz – Edward Jarosz, przedstawiciele z Lincoln Council: Paul Carrick i Inam Ibrahim, przedstawiciele  organizacji Support For Ukraine: Pat Charlton i Derran Brown, uczniowie, rodzice i nauczyciele z Polskiej Szkoły w Lincoln. „Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim za przybycie i wspólne świętowanie. Bardzo miło było usłyszeć ciepłe słowa uznania i życzliwości  skierowane pod adresem naszej szkoły. Jestem bardzo wdzięczna , że przypadła mi tak zaszczytna rola reprezentowania Szkoły Polskiej w Lincoln. Nasza Szkoła opiera się na solidnych filarach podtrzymujących stabilność i umożliwiających dalszy rozwój naszej placówki, takich jak: wspaniały zespół nauczycieli, Rada Rodziców, polskie instytucje wspierające szkołę, przedstawiciele władz lokalnych, zaprzyjaźnione szkoły polonijne, osoby prywatne – przyjaciele szkoły, a przede wszystkim nasi podopieczni, którzy nadają naszym  działaniom sens, motywację i siłę”.

                     Opracowała: Aneta Smolarek