Stefan Legeżyński, dr filozofii w zakresie geografii
Stefan Legeżyński, dr filozofii w zakresie geografii
Urodzony w 1912 r. we Lwowie. Zmarł w 1976 r. w Londynie, w Wielkiej Brytanii.
Przed wojną studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza (UJK) we Lwowie, gdzie uzyskał stopień mgr filozofii w zakresie geografii. W tym czasie był także współpracownikiem Komisji Badań Północnej Krawędzi Podola, działającej pod kierunkiem prof. Zierhoffera. Pokłosiem tej współpracy była, opublikowana w 1937 roku, praca Les Diaclases du Miocene sur L’ Escarpemement Nord de la Podole.
W latach 1938-1939 uczył geografii w szkołach średnich we Lwowie. Nauczaniem tego przedmiotu zajmował się także w czasie wojny w Palestynie (1944-1946), a także po jej zakończeniu na emigracji w Wielkiej Brytanii (w latach 1947-1948).
Przebywając w Palestynie opracował dla celów wojskowych Armii Polskiej na Środkowym Wschodzie geografię Iraku, wydaną w „The geographical problems of the Palestine Rift Valley” w 1946 roku. W 1960 r. na podstawie pracy: „The Electoral Geography of England” (Geografia Wyborcza Anglii), uzyskał stopień doktora filozofii w zakresie geografii nadany mu przez Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) w Londynie[1]. Przez wiele lat był on również członkiem korespondentem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie (PTNO).
[1] Wg dokumentacji PTNO praca doktorska obroniona została na PUNO. Za: S. Portalski, Zarys historii Polskiego…, s. 109.